Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Aktuality

Olomouc má prvenství ve sběru elektroodpadu

01.12.2023 | Uznání pro ty, kteří nejlépe třídí elektroodpad a šíří osvětu o vysloužilých elektrospotřebičích. Společnost ASEKOL celostátně ocenila obce a kraje za výsledky ve sběru elektroodpadu. Mezi zúčastněnými dominovala Olomouc, získala titul Aktivní obec. ...

Olomouc se vymezila proti povinnému zálohování PET lahví

11.11.2023 | Zastupitelstvo města Olomouce nesouhlasí s povinným zálohovým systémem PET lahví. Přijalo proto na svém šestém zasedání deklaraci, kterou se připojilo k iniciativě posílit stávající systém sběru a třídění všech separovaných odpadů včetně PET lahví a nápojových plechovek. ...

Olomouc má titul za třídění odpadu

19.09.2023

Vítězné ocenění mezi městy, které nejlépe třídí komunální odpady, patří Olomouci. Město obsadilo první místo v kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel v soutěži O keramickou popelnici. Zástupce úspěšných měst a obcí dnes ocenili představitelé hejtmanství a Autorizované obalové společnosti EKO-KOM.

Do soutěže bylo zapojeno 399 obcí a měst Olomouckého kraje. V samotném klání se hodnotila vykazovaná data v systému. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla mimo jiné i hustota sběrné sítě a další doplňková kritéria. „Mám radost, že tohle téma lidi stmeluje i ve městě o takové velikosti jako je naše Olomouc. Jen díky tomuto spojení, velké míře zodpovědnosti Olomoučanů a také díky dlouhodobě dobře vybudované infrastruktuře a systému pro sběr a třídění odpadů totiž dokážeme dosáhnout takového vysokého ocenění,“ komentoval umístění Olomouce v soutěžním klání náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák.

Nedílnou součástí ocenění jsou i motivační finanční odměny na podporu odpadového hospodářství, které obcím na medailových příčkách poskytne Olomoucký kraj. Obce si tak mezi sebe v závislosti na konečném umístění rozdělí celkovou částku 300 tisíc korun. „Jeden obyvatel kraje vytřídil za rok 2022 v průměru 88,7 kilogramu odpadu v rámci obecních systémů do barevných kontejnerů a do menších nádob přímo u domů. To je zhruba o deset kilogramů více, než tomu bylo před 2 lety. Olomoucký kraj tak udržel stejně jako loni první příčku v pomyslném srovnání všech krajů ČR,“ vysvětlila ředitelka oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM Martina Filipová.

Klání je již 18 let nedílnou součástí informační kampaně zaměřené na podporu sběru separovaného odpadu ve městech a obcích Olomouckého kraje.

Přehled nejlepších obcí a měst v soutěži O keramickou popelnici

Kategorie do 500 obyvatel

1. místo: Obec Lipina
2. místo: Obec Mutkov
3. místo: Obec Ostružná
4. místo: Obec Lužice
5. místo: Obec Teplice nad Bečvou

Kategorie 501 – 2 000 obyvatel

1. místo: Městys Brodek u Přerova
2. místo: Obec Bělá pod Pradědem
3. místo: Obec Černá Voda
4. místo: Městys Velký Újezd
5. místo: Obec Citov

Kategorie 2 001 - 15 000 obyvate

l

1. místo: Město Javorník
2. místo: Obec Lipová-lázně
3. místo: Město Velká Bystřice
4. místo: Město Jeseník
5. místo: Obec Bohuňovice

Kategorie obcí nad 15 000 obyvatel

1. místo: Statutární město Olomouc
2. místo: Město Šumperk
3. místo: Město Hranice
4. místo: Statutární město Prostějov
5. místo: Statutární město Přerov

Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc