Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Aktuality

Jak to bude se svozem odpadů o Velikonocích?

01.04.2021 | Velikonoční svátky změní pravidelný harmonogram svozu odpadů a omezí i provoz sběrových dvorů. Technické služby města Olomouce upozorňují, že v pondělí velikonoční 5. dubna nebude v Olomouci prováděn pravidelný svoz odpadů. Z tohoto důvodu bude celý týdenní (14denní) harmonogram svozu posunut o jeden den až do soboty (tj. svoz běžně probíhající v pondělí bude mimořádně proveden v úterý 6. dubna atd. až po páteční svoz, který bude proveden mimořádně v sobotu 10. dubna. ...

Více než 273 tun starého elektra neskončilo díky Olomoučanům v komunálním odpadu

29.03.2021 | Staré elektrospotřebiče do komunálního odpadu nepatří! Lidé v Olomouci to vědí a tříděním přispívají k ochraně životního prostředí. Jen za loňský rok odevzdali ke zpětnému odběru 273 500 kilogramů vysloužilého elektra. Díky tomu přispěli k úspoře elektřiny i produkci skleníkových plynů, snížili těžbu ropy a železné rudy, a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu. ...

Technické služby testují nové kontejnery na odpad a radí, jak se bránit hlodavcům

24.02.2021

Nový typ kontejnerů na komunální odpad začaly ve městě testovat technické služby. Velkoobjemové nádoby mají nově na čelní straně umístěný nášlapný systém. Umožňují snadnou manipulaci a samozavíratelný systém brání přístupu nežádoucích hlodavců. První kontejnery jsou na zkoušku v ulicích Voskovcova a Janského.

Nové typy kontejnerů se díky nerezovému nášlapnému sytému lehce otevírají a následně po sešlápnutí pedálu i samy zavírají. Podobný systém znají lidé třeba z domácností. Nádoby se tak není třeba dotýkat a pohodlné zavírání víka pomocí pedálu má mimo jiné bránit přemnoženým hlodavcům ve snadném přístupu k potravě. „Prevence se v případě hlodavců, jako jsou myši, krysy a potkani, rozhodně vyplatí. Bojuje s nimi v podstatě každé větší město. Často si ale za podobnou situaci mohou lidé sami, protože kolem popelnic se válejí odpadky, které potkany přirozeně lákají a jsou jim snadným zdrojem obživy,“ vysvětlila Hana Vacová z technických služeb.

První nové kontejnery s nášlapem se zkušebně objevily v ulicích Voskovcova a Janského. Další objednané kontejnery poputují na Lazeckou a Kmochovu. V rámci pilotního projektu jich budou ve městě postupně instalovány tři desítky.

Technické služby města Olomouce nemají v kompetenci deratizaci ani jiné hubení škůdců, přesto se snaží problémům předejít a chtějí lidem poradit, jak zabezpečit odpadky před nezvanou návštěvou hlodavců. Především na sídlištích nebo v okrajových částech města se často kolem popelnic válí velké množství odpadků. „Často je vidět otevřené kontejnery nebo vyhozené pytle vedle popelnic. To vše pochopitelně potkany láká,“ uvedla Vacová.

Problémy s odkládáním nespotřebovaných potravin řeší město hlavně od začátku pandemie a vyhlášení nouzového stavu. Za deratizaci, kterou má na starosti odbor životního prostředí, zaplatil magistrát jen v loňském roce přes půl milionu korun. A i letos už vyslal deratizátory do okolí ulice Rožňavské a na Nové Sady. „Situace se začátkem letošního roku ještě výrazně zhoršila. Pokud by se nevyvíjela k lepšímu, mohou se náklady na likvidaci přemnožených hlodavců blížit k milionu korun,“ upozornil už dříve vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.

Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc